fbpx

Tüm Haberler

Twin Scroll Turbo Nedir?

Turbo beslemeli otomobillerde kullanılan Twin-Scroll Turbo sistemi günümüzde farklı markalarda farklı isimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Çoğu zaman Twin Turbo sistemi ile karıştırılan bu sistem çift turbo beslemeli motorlardaki maliyetleri, ağırlığı ve bu sayede verimliliği tek turbo ile maksimuma çıkarabilmek için geliştirilmiş sistemlerdir.

Twin Scroll Turbo Nedir?

İçten Yanmalı Motor Nedir?

İçten yanmalı motor nedir? Elemanları nelerdir? Buji ile ateşlemeli benzinli motorlar ve sıkıştırma ile ateşlemeli dizel motorlar nedir? 2 zamanlı ve 4 zamanlı motorlar nedir? Silindir tiplerine göre motorlar nelerdir? Soğutma sistemlerine göre içten yanmalı motorlar nelerdir? Oktan sayısı ve setan sayısı nedir?

İçten Yanmalı Motor Nedir?

Karbüratör Nedir?

Karbüratör, eski nesil içten yanmalı motorlarda hava yakıt karışımını mekanik olarak ayarlayıp, silindir içerisine aktarmak için kullanılan sistemidir. Tek nokta veya çok nokta enjeksiyon sistemlerinde olduğu gibi, aracın hava yol şartlarına göre tam verimi ayarlayamayabilir ve daha fazla yakıt sarfiyatı oluşabilir. Karbüratörde de her bazı durumlara göre karışıma müdahale edebilecek devreler bulunur.

Karbüratör Nedir?

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et