Twin Scroll Turbo Nedir?

Twin Scroll Turbo Nedir?

Turbo beslemeli otomobillerde kullanılan Twin-Scroll Turbo sistemi günümüzde farklı markalarda farklı isimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Çoğu zaman Twin Turbo sistemi ile karıştırılan bu sistem çift turbo beslemeli motorlardaki maliyetleri, ağırlığı ve bu sayede verimliliği tek turbo ile maksimuma çıkarabilmek için geliştirilmiş sistemlerdir.

Twin power turbo sisteminde normal turbo sistemindeki gibi bir türbin ve kompresör bulunur. Ancak ikisini birbirinden ayıran özellik türbin girişinde 2 tane kanal bulunur. Egzoz manifoldu da buna göre dizayn edilmiştir. Örnek verecek olursak 4 silindirli bir motorda 1. ve 4. silindirin egzoz gazı çıkışı tek bir kanaldan 2 ile 3. silindirin gaz çıkışı tek bir kanaldan türbine ulaşır.

Bu kanalların genellikle ikisi dar, diğer ikisi ise geniştir. Standart tasarıma göre egzoz gazlarının aynı kanallardan akması ile egzoz gazının türbine geçerken geri kanallara dolması engellenir. Dar ve keskin açılı olan iki kanal daha iyi tepkiler, geniş kanallar ise maksimum gücü sağlar. Bu sayede turbo lag oluşumu çoğunlukla engellenmiş olur. Düşük EGT (egzoz gazı sıcaklığı), daha iyi emisyon değerleri ortaya çıkar. Turbonun türbin kısmında yüksek verimlilik sunar.

Renault F4r modeli için Mitsubishi tarafından yapılan ikiz kaydırmalı turboşarj. 

KA24DET kodlu E85 yakıt ile çalışan motorun Single Scroll ve Twin Scroll Turboşarj ile test değerleri:

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler

AdBlue Nedir?

AdBlue Nedir?

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

YouTube | Sertaç KEMİKSİZ

Her hafta yeni videolar YouTube kanalımızda ilginç konular ile sizlerle.

Haber Bülteni

Yeni otomobil haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.

Her hafta ilham alın

Bizi takip et