Bayandan 450 Bin TL Mercedes C 180 AMG Aldım

Her anlamda talihsiz 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına umutlarla giriş yapıyoruz. Araba piyasasının da son yıllarda görülmemiş şekilde taklalar attığı 2020 yılında araç alım-satım işlemleri oldukça sancılı geçti.

Biliyorsunuz bu konsept için daha önce de sahibinden satılık şekilde bir Leon araba aldım ikinci el olarak ve o denemede de yaklaşık 15 bin TL gibi bir zararım olmuştu. Ama yaşatmaya çalıştığım bu konsept için yılmadan ikinci denemeyi de yapmaya karar verdim ve bir Mercedes C 180 AMG aracı kanala kazandırdım!

Öyle bir yılı geride bıraktık ki ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarını sollamış vaziyetteydi. Bu durum bir dönem devam etse de yıl sonunda yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Sahibinden satılık sıfır araçlar git gide artmaya başladı ve herkes birdenbire sıfır araç ticaretine atıldı. Dünya genelinde yaşanan COVID-19 pandemisi nedeniyle fabrikalar araç üretimini durdurmuş ve bayiler gelen talepleri karşılayamıyordu. Bonus olarak döviz kurlarının da tavana vurması "araç pandemisini" başlattı.

Yılın ortasından sonra yavaş yavaş üretime geçen fabrikalar sıfır araba piyasasını canlandırmaya başlarken bir çok sıfır araç liste fiyatı üzerinden satılıyordu. İkinci el arabaların fiyatları da bu sıfır fiyatlarını aşmış durumdaydı. Bu durum kısa sürdü diyebiliriz, araçlar üretildi bayilere gönderildi fakat fiyatlar artmaya devam etti.

Bazı markalar artık yıl sonu ellerinde kalan araçları satmak için liste fiyatının altından satmaya başladı ve piyasayı canlandırdı. İkinci el arabalar dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk şey, maddi durumu iyi olan birisinin arabayı alıp, sonra kullanmadan çok daha pahalıya satmasıydı. Türkiye'deki ikinci el arabaların artık maalesef hiçbir güvenilir yanı kalmamış gibiydi.

Fakat sahibinden araba araması yaptığınızda aynı arabayı zamanında liste fiyatı veya üzerinde alanlar için bu durum oldukça olumsuzdu. Yıl sonu yaklaşırken ikinci el araç piyasası da oldukça yavaşladı, galeriler ve ikinci el alım-satım yapanların oldukça canı yandı ve zararına satışlar başladı.

Piyasa her ne kadar düşüşe geçse de 2020'nin başını baz alırsak araç fiyatları yaklaşık 2,5 katına çıkmış durumda. 2021 yılında artan MTV ücretleriyle nasıl bir araç piyasasının bizi beklediğini göreceğiz. Sahibinden araba alım satımı artık bir şekilde düzene oturtulmalı bana kalırsa.

Umarım yakın zamanda "araç pandemisine" de bir aşı bulunabilir. Mercedes-Benz C Serisi D segmentinde liderliğe koşturan modellerden bir tanesi. Kalite, konfor ve ağır duruş denildikçe herkesin aklında canlanan tek marka olan Mercedes, kendi deyimimle "2020 araç pandemisinden" oldukça iyi şekilde çıktı diyebiliriz. Piyasası canlı olan C serisi her zaman tercih edilen modeller arasında. İkinci el fiyatları kat be kat katlanmış olsa da fiyat bandında kaliteyi sevenler için vazgeçilmeyecek bir seri.

Mercedes C Serisi, alman üretici tarafından kondisyonu eksilmeyecek şekilde tasarlanmış. Gerekli bakımları yapıldığı sürece sahibini üzmeyecek olan C Serisi her türlü kesime hitap eden bir otomobil. Sportiflik ve ağır duruşun harmanlandığı bu otomobilin geniş bir kullanıcı yaş skalası var. Hem performansı hem oturaklı oluşunun yanına Mercedes C 180 AMG konforu da bonus olarak eklenince piyasada sağlamca ayakta durmasının nedeni açıkça belli oluyor.

Dizel ve benzinli seçenekleriyle piyasada olan Mercedes C serisinin C 180 benzinli modeli, C 200 dizel versiyonun yanı sıra Renault motoru yerine benzinli Mercedes menşeili bir motor kullanıyor.

156 beygir ve 250 NM tork üreten oldukça performanslı olan bu benzinli motor, dizel araç devrinin biteceği söylentilerine aldırış etmeden kendi kulvarında ilerleyen bir yarışmacı. İsteğe bağlı AMG donanımıyla taçlanan C 180, halihazırda sportif tasarımına AMG dokunuşları katarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Konfor ve performansının yanı sıra arkadan itişli olmasıyla beraber sportif tasarımlı Mercedes C 180 AMG, ikinci el alınabilecek arabalarda kendi bandında liderlik konumu için savaşan modellerden bir tanesi. Alıcısını pişman etmeyecek bir araba olduğunu söyleyebiliriz. Direksiyonda yıldızı gördükten sonra vazgeçemeyeceğiniz bir tutkuya dönüşebilir bizden söylemesi!

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler