5 Adımda Dizelin Ömrünü Uzatın

Mercedes-Benz C 200d'e dizel yerine benzin koyarsam motor ne olur? EGR neden tıkanır, tamiri mümkün müdür? Mazotlu araba neden kara duman atar?

2019 model Mercedes A 180d aracımın 30 bin bakımını yaptırırken, aynı zamanda sizlere bir "Dizel Dosyası" da açmak istedim. Tabi C 200d, Mercedes-Benz A serisi fark etmez, Mercedes-Benz Aydoğanlar servis ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, aşağıdaki tüm soruların yanıtlarını derinlemesine bulacaksınız.

EGR Nedir ve Ne İşe Yarar?

EGR, egzoz gazını soğutarak motorda devridaimini sağlayan ve bu sayede NOx salınımını azaltıp, egzoz emisyon değerlerini düşüren bir sistemdir. EGR valfi, valfin çalışmasını sağlayan DC motor ve bir soğutucudan oluşan EGR sisteminin çalışma prensibi, motordan çıkan ve oldukça sıcak olan egzoz gazını, arabanın radyatörü tarafından soğutulan EGR soğutucusu sayesinde soğutur ve emme manifoldundan motora tekrar kazandırır.

EGR Tıkanması Nedir?

EGR, egzoz gazı devridaimini sağladığından, egzoz gazındaki kurumlar sebebiyle tıkanır. EGR tıkanması sonucunda EGR valfinin ağzında, karbon, kurum ve yağ gibi maddeler bir birikinti meydana getirir.

Düşük Devirli Kullanmak EGR'yi Tıkar mı?

Euro 4 motorlarda, motor kendini temizlerken; Euro 5 ve Euro 6 motorlarda AdBlue sayesinde motor temizlenir. Bu yüzden eski tip motorlarda düşük devirde kullanım EGR'de birikintilere sebep olabilir.

AdBlue Nedir?

AdBlue, motordan çıkan zehirli gazların salınımını azaltarak, emisyon değerlerini düşürmeye yarar. Su bazlı üre çözeltisi de diyebileceğimiz AdBlue, aslında markanın adıdır ve dünyanın bir çok yerinde bu adla anılır.

EGR'nin Tıkandığını Nasıl Anlarız?

EGR tıkandığında araç arıza ışığı yakar ve bu sayede tıkandığını anlayabiliriz. Bunun dışında aracın kara duman atması, yakıt tüketimindeki artış, dalgalı rölanti devri, performans kaybı, motor sıcaklığının artışı ve motorun sarsıntılı çalışması gibi etkenler de EGR'nin tıkandığına işaret olabilir.

EGR Tamir Olur mu?

EGR'nin tamiri olmaz. Eğer EGR bozulduysa değiştirilmesi ve yenisinin takılması gerekir.

EGR İptali Sağlıklı mı?

EGR valfinin iptalinin, yakıt tüketimini artırması, motor performansında düşüşe neden olması, aracın normalden daha fazla duman ve NOx gazları atması gibi çeşitli zararları vardır. Bu yüzden iptal edilmemesi önerilir.

Neden Sarı veya Mavi Duman Atar?

Egzozdan çıkan mavi dumanın sebebi, motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanların ya da supap contalarının aşınmasıdır. Bu yüzden yağ, yanma sırasında silindirlerin içine kaçar ve dışarı atılır. Aracın hızlı yağ eksiltmesinin de nedenleri arasındadır.

Ambele / Diesel Runaway Nedir?

Motorun ambeleye kalkması, motordaki bir kaçaktan dolayı silindirlere fazla yağ veya yakıt gitmesiyle birlikte, motorun kontrolsüzce devir çevirmesidir. Sadece dizel motorlara özgü bu durumda yapılması gereken müdahale, araç manuelse yüksek viteste arabayı kaldırmaya çalışmak; araç otomatikse motorun hava aldığı yerlere yangın tüpü sıkmaktır.

Dizel Deposunu Benzinle Temizlemeli miyiz?

Araçların depolarında yakıtlarından pislik ve tortular birikir fakat bu kesinlikle benzinle temizlenmez. Bu durumu engellemek yakıta belirli aralıklarla katkılar atabilir veya profesyonel destek alınabilir.

Depoya Kazayla Benzin Doldurursak Nolur?

Motor kurur, düzensizlik meydana gelir ve enjektörlerden kopan metaller püskürtme sistemine zarar verir. Geç farkedildiğinde onarım maliyeti sıfır motordan yüksek fiyatlara çıkabilir.

Rölantideki Dalgalanma Neden Olur?

Dalgalanmaya sebep olan ana unsur; enjektörlerde tıkanıklık ya da arızadan kaynaklıdır. Diğer etkenler sensörler ve motorun kurum tutmasıdır. Servise veya ustanıza göstermenizde fayda vardır.

Çok Soğuk Havalarda Marşa Bas / Yürü Zararlı mıdır?

Soğukta yakıt katılaşacağından ve soğuk motor yakıtı yakamayacağından aracı çalıştığı gibi kullanmak motora zarar verir. Motorun çalıştıktan sonra ısınması beklenmelidir.

Yağ Seçimi Ne Kadar Önemlidir?

Dizel motorlar yüksek sıcaklıkta çalıştığından yakıt en önemli unsurların başındadır. Sıcaklığa dayanıklı ve kaliteli yağ kullanımı motorunuzun ömrünü uzatacaktır.

Kötü / Yanlış Yağ Turboya Zarar Verir mi?

Motor bir bütün halinde çalışır, yağ ise motor sağlığındaki en önemli unsurların başındadır. Bu nedenle kötü yağ kullanımı turbo da dahil olmak üzere motorun tümünü kötü etkiler.

Yakıt Katkısı Kullanılmalı mı?

Yakıt katkısı kullanmak kısa süreli problemleri çözer ve az miktarda performans artışı sağlar fakat uzun vadede araca zarar verir. Bu sebeple katkı kullanmak araca yarar sağlamaz.

Dizel mi Benzinli mi?

Dizel motorlar titreşimli, sesli, bakımı daha zor ve maliyetli araçlardır. Dünyada üretimi biten bir motor tipi olması sebebi ile de uzun süreli kullanılacaksa benzinli çok daha avantajlıdır.

Dizel Artık Bitiyor mu?

Dizel doğaya en çok zarar veren motor tipi olduğundan birçok marka emisyon normlarına uymak adına dizelden vazgeçiyor. Birçok markanın üretimini durdurma planları yaptığı dizel motorlar gelecekte en hızlı kaybolan motor tipi olacak.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler