Modifiyeli Chevrolet Camaro RS | Rhino ile Yarıştık!

Chevrolet Camaro RS! Birçok insanın hayal otomobili diyebiliriz bu kas yığınına... Peki bir de 370 hp modifiyeli olursa?

Chevrolet Camaro, şu anki çağımız için ikonik bir sembol. Zamanının en yeni tasarım dili ve en ileri teknolojisi tarafından şekillendirilmiş yeni nesil bir otomobil. Yekpare şasisi nedeniyle dönemi ve muadillerine göre daha iyi bir yol tutuş sağlarken çekiş kontrol sistemleri ve birçok sensörü her anlamda Chevrolet​ Camaro'nun yola sağlam basmasını sağlıyor. Otomobilde yer alan hava kanallı Brembo frenler ile kontrolü ele almanız rahatlaşıyor. Dünya Tasarım Ödülü'ne sahip Camaro, Transformers filminden Bumblebee ile beraber ikonikleşerek efsaneler arasında yer aldı.

Kendine has karakteristik tasarımı, dönemine göre teknolojisi, performansı, konforu ve sürüş keyfiyle çok tercih edilen araçlardan oldu. İç bükey şekilde tasarlanan ön tampon, tamponun ortasında birleşen farlar ve ızgara ile araç kendini uzaktan tanıtıyor. LED halkalı gündüz farlarının ortasına konumlandırılmış Xenon farlar, hacimli, kaslı kaput ve çamurluklar ile ön taraftan gerçekten tam bir modernleştirilmiş Amerikan Kası!

Arka tarafta ise yine kaslı şişkin çamurlukların arkasında yer alan köşeli tampon ve LED arka stop grubu arka taraftan aracı dolgun gösteriyor. İç mekanda ise dış tasarım dilinde kullanılan köşeli dil kullanılmaya devam ediliyor. Köşeli dörtgenlerin içine yerleştirilmiş analog gösterge buz mavisi ile aydınlatılıyor.

Günümüze göre pek fazla teknolojik oyuncak içermese de dönemine göre oldukça iyi bir iç mekana sahip. Sizi oturduğunuzda sarıp sarmalayan sportif koltuklar sürüş keyfini oldukça arttırıyor. Araca iç mekanda hakim olmaya devam ederken kontrol edebileceğiniz; yağ basıncı, akü voltajı, yağ sıcaklığı ve şanzıman yağ sıcaklığı göstergeleri de bulunuyor. 3.6 litrelik V formunda tam 6 silindir içeren motoru ise 312 beygir güç ve 370 Nm tork üretiyor.

Bu modifiye​ motor ve 6 ileri otomatik vites ile 0-100 km/sa hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı ise 250 km/sa ile sınırlandırılmış durumda. Bu modifiyeli Camaro'nun sınırlandırılmış versiyonunun bir de ipleri çözülmüş performans modeli ZL1 ile tanışalım.

2011 yılında Chicago Auto Show'da tanıtılan ZL1 modeli normal Camaro'nun performanslı versiyonu idi. Otomobil kaput altında 8 silindirli 6.2 litrelik 588 beygir güç ve 754 Nm tork içeren bir motora sahipti. 6 ileri manuel ya da standart Camaro​'da yer alan 6 ileri otomatik şanzımanın güçlendirilmiş ve revize hali ile yürütülüyordu. Modifiye ile daha yüksek torklara dayanılması için bu otomatik şanzımanda ekstra olarak ek kavrama parçaları, güçlendirilmiş miller ve yeni volana sahipti.

ZL1 çok daha iyi yol tutması için yüksekliği azaltılmış Manyetik Sürüş Süspansiyonu ve daha akıllı bir çekiş yönetim sistemiyle geliyor. Önde 6 pistonlu arkada ise 4 pistonlu hava kanallı Brembo fren diskleri, 20 inç'lik alaşım jantların arkasında yer alıyor. Dış tasarımda ise daha agresif tamponlar kullanılmış ve aracın standart Camaro SS'ten daha güçlü olduğunu belirginleştirmiş.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler