Alev Kusan Modifiyeli BMW E36 M3

BMW M3 ile yetinmeyip, onu hangi turbo ile 500 hp hale getirirsiniz? Bu M3 'ün maliyeti ne olur? Sorunları ne olur? Sağlam olur mu?

Evet, BMW E36 ama M3 olan bu BMW bu bölümdeki konuğumuz @hulktune (insta) Garaj’ın bu M3’ü tam 500HP! Efsane sarı BMW M3'ü. Bugün kendisi ile bol bol yanladık ve gazladık, benim E36 projem üzerine sohbet ettik ve çok eğlendik.

Bugün kanalda yeni bir bölüm başlatıyoruz: Ankara’nın hızlıları! Evet, genel olarak hep İstanbul’dan görmeye alışkın olduğumuz çılgın modifiyeli proje otomobillerinin, Ankara versiyonlarını da sizlerle buluşturmak istiyorum bir Ankaralı olarak. BMW E36 M3 te serinin ilk örneği; tabi E36 M3 dediysek stok bir arabadan da bahsetmiyoruz :) Üzerinde G1 turbo bulunan, günlük kullanımda tam 3 senedir sorunsuz binilebilen, düzensiz motor çalışması olmayan, yarış anları haricinde canını sıkmayan, drift yaparken yüzünü güldüren bir günlük E36 M3 turbo ile karşınızdayız.

Birazdan hem içinde bulunduğumuz garajın hem de bu güzel arabanın sahibi Köksal Bey ile birlikte arabanın gücünü, yapım aşamalarını, maliyetini, aldığı zamanı, patlamaması için neler yapıp neler yapmadıklarını inceledik. Sonra da bu gücün tadına bizzat baktım.

Orijinalinde 3.0’lık 286 hp versiyona sahip olan bu M3, modifiye ile 3.2 hacme çıkartılıp, vanosu iptal kiti ile ortadan kaldırılmış, göreceli olarak büyük bir turbo takılmış ve günlük kullanımda çılgın gazlamalara izin verdiği kadar, sakin kullanımda da problemsiz hale gelmiş. Sahibinden BMW mi alsak?

BMW E30 ile BMW E46 üretimleri arasında üretilen ve uzay kasa olarak ülkemizde yerini alan BMW E36 kasa kodlu bu 3 serisi, aynı zamanda üçüncü nesil bir otomobildir. Şu anda hali hazırda yürürlükte olan E36 M3 projemiz, yani BMW E36 - BMW E36 M3 dönüşümü tam bir challange niteliğinde olacak ve hedefimiz de bu turbolu 500 HP E36 M3 ile başa baş yürüyebilmesi olacak.

Birçok farklı kasada üretilmiş olan BMW E36; E36 Cabrio, BMW E36 Coupe, BMW E36 Touring ve esas oğlan olarak da BMW E36 Coupe ve BMW E36 Sedan olarak üretilmişlerdir. Bundan sonra da sadece E90 kasada görebileceğimiz sedan ve tek kapı BMW M3 kardeşliği, ilk olarak bu E36 M3 arabalarda kullanılmıştı. Doğan Kabak da bir E92 M3 aldı biliyorsunuz. Benzin TV ve Sekizsilindir de bu araçlarla çok ilgileniyor.

BMW E36 ve BMW E36 M3 kasalarının üretimine, 1990 yılının ikinci yarısında başlanmıştır. Yılının ikinci bölümüne kadar aynı kasa ile üretilip, 1996 yılının ikinci yarısından sonra da makyaj görmüştür bu kasalar. BMW 3 20i, BMW 325i, BMW 328i ve BMW M3 motor seçenekleri ile de her kesime hitap etmeyi başaran bu E36 kasa kodlu araba, 1998 yılından sonra özel olarak M3 motorlu E36 1999 yılına kadar, Compact modeliyse 2000 yılına kadar üretilmiştir.

BMW ‘nin bu yeni kasası, yani BMW E36 dünya genelinde, özellikle de ülkemizde halk arasında uzay kasa olarak da bilinir. E36 1981'den başlayarak, dış tasarımını ve özellikle aerodinamiğini geliştirdi. Genel olarak görüş açısı konusunda ciddi problemler yaşanmış olsa da, özellikle genel kama şeklinden, far kapaklarından ve daha küçük kanat aynalarından iler gelen bu negatiflik, arabanın performansı ile örtülebildi.

1990 Ekim ayında üretimine başlanan BMW E36, BMW 318is modeli ile de oldukça tutuldu. Otomobil dünyasında coupe formu da tam bir çığır açtı dersek muhtemelen de yanılmış olmayız. 1991 yılının ilk ayında da piyasaya sürüldü. BMW E36 , BMW 3 Serisi compact executive serisinin üçüncü nesli olarak, 10 yıl boyunca üretilmiş ve sonrasında yerini BMW E46 kasaya bırakmıştır.

İlk olarak dört kapılı sedanlar, sonrasında ise spor şasi üzerinde coupe, cabriolet ve hatta vagon formunda, ve bizce maalesef kompakt formda da üretimleri devam etmiştir. E36, tarihinde ilk kez hatchback formu ile üretilen kasa kodlu araç olmuştur. Efsane haline gelmiş olan E36, drift severlerin de göz bebeği olmuştur kısa zamanda. Biliyorsunuz BMW drift zevki başka hiçbir arabada kolay kolay yakalanmaz. Ve hatta hala günümüzde de birçok pilot, bu araçları drift makineleri olarak tercih etmektedir. Car and Driver dergisinin 10 Best (en iyi 10) listesinde, satışa sunulduğu her yıl için listelendi.

Yüksek performanslı BMW M, BMW S50 veya BMW S52 düz altı silindir motor (ülkeye bağlı olarak) tarafından desteklenmektedir. E36 M3, 1992 yılında tanıtıldı ve coupe, sedan ve cabriolet gövde tipleri mevcuttu.

Yazarın Makaleleri

İlgili Makaleler