Çip Krizi Üretimleri Durdurdu

Çip Krizi Üretimleri Durdurdu

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv endüstrisi de olumsuz yönde etkilenmişti. Bu krizin adı ise otomobillerin olmazsa olmazı çipler. Son haberler gösteriyor ki çip krizi derinleşmeye devam ediyor.

Dünya otomotiv endüstrisinin derinleşen problemlerinden biri çip krizi son olarak Türkiye'yi de vurdu. Japon devi Toyota'nın Adapazar'ında bulunan fabrikasındaki çip tedariği nedeniyle aksayan üretime iki haftalık üretim arası verilecek.

Bloomberg'e demeç veren fabrika sözcüsüne göre yerli üretim otomobillerin yapımına 20 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında zorunlu ara verilecek.

Toyota Motor Manufacturing Türkiye fabrikası  yılda 300 bin adete kadar otomobil üreterek Avrupa pazarının en büyük üreticisi konumundayken bu zorunlu ara nasıl bir bilançoya sebep olacak bunu yakın zamanda göreceğiz.

Otomobil almak isteyen her kişinin en büyük problemlerinden biri olan "bayilerde otomobil yok!" derdinin de devam edeceğini söylemekte fayda var.

Bununla birlikte çip krizi ve üretimde yaşanan aksamaların müşterilere artan fiyat olarak geri dönmesi de beklenen bir durum.

Ford da Çip Krizi ile Mücadele Ediyor

Yarı iletken çip tedariğinde yaşanan aksama nedeniyle Ford'un Almanya'da bulunan fabrikasında da 17 Ağustos'ta başlayan zorunlu üretim arası devam ediyor.

Fiesta modelinin en fazla etkilendiği üretim durdurmada Eylül ayında kısmi zamanlı vardiya sistemi ile üretime devam edileceğini düşünülüyor.

Yazarın Makaleleri

 • Yeni Mazda MX-30

  Mazda'nın ilk elektrikli SUV modeli MX-30 2022 yılı için bir takım güncellemeler aldı. Sade bir dış ve iç tasarıma sahip ...

  Eki 20, 2021

 • Yeni Lexus LC

  İlk kez piyasaya çıkmasının üzerinden beş yıl geçmesine rağmen hala ilk günkü tazeliğini koruyan Lexus LC, 2022 yılın...

  Eki 19, 2021

 • Çip Krizi Yerli Üretimi Vurdu

  Artan döviz kuru, düşen talep ve ekonomik darboğazın hakimiyeti altındaki ülkemizde ihracat kalemlerimizden otomobil sektör...

  Eki 18, 2021

 • Yeni Mercedes-AMG GLB Serisi

  Yeni Mercedes-AMG GLB Serisi, kutu şeklindeki kaputunun altında sizi tatmin edecek yüksek beygirli motoruyla güçlü bir SUV den...

  Eki 14, 2021

 • Yeni BMW X6 M

  Coupe SUV tasarımını bizlere sevdirmeyi başaran BMW X6, sportif duyguları büyük bir SUV'da yaşamak isteyenleri kendine davet...

  Eki 13, 2021

İlgili Makaleler